Zavařování dýně naslano
Dýně má nejen lahodnou oříškovou chuť, ale také blahodárné účinky na zdraví. Obsahuje velké množství vitamínů, betakarotenu, železa, draslíku a hořčíku. Vychutnáme si ji nejvíce v podzimních a zimních dnech, kdy z ní nemusíme vytvářet pouze dekorace.
Než se pustíte do zavařování, všechny sklenice a víčka důkladně umyjte. Sklenice je také dobré sterilovat v troubě. Sklenice neutírejte, protože i miniaturní zbytky vláken mohou být rizikem.
Octový nálev na zavařování
Budete potřebovat:
- 1 l vody
- 0,5 dcl octa
Příprava je jednoduchá, pouze smíchejte tyto dvě suroviny a před samotným zavařením do nálevu naložte dýni. Nálev není třeba předem vařit.
Zavařování dýně Hokaido
Budete potřebovat:
- Dýni Hokaido
- 3 l vody
- 1 dcl octa
- 60 g cukru
- Hřebíček
- Skořici
- Badyán
Dýni nejprve očistěte a nakrájejte na kostky. Druh Hokaido nemusíte loupat. Připravte si octový nálev z 1,5 litru vody a 1 dcl octa. Dýňové kostky vložte do nálevu na 2,5 hodiny. Poté kostky vyndejte, vložte je do čisté vody a přiveďte k varu. Vařte 10 minut, vodu následně slijte a nechte dýni okapat.
Mezitím se pusťte do cukernatého nálevu, který připravíte z 1,5 l vody a cukru.
Do sterilizovaných zavařovacích sklenic vložte kostky dýně, přidejte koření podle chuti a dolijte připraveným cukernatým nálevem. Zavařujte 30 minut při 85 stupních.
Dýňové pyré
Budete potřebovat:
- Dýni
- Olivový olej
- Vodu
- Sůl
- Kurkumu
Opět nejprve dýni očistěte a zpracujte na kostky. Ty vložte do hrnce se lžící olivového oleje, kurkumou, solí či jiným kořením dle chuti, zalijte vodou a vařte do změknutí. Poté vodu slijte, ale trochu ji v hrnci ponechejte. Rozmixujte, a ještě horké pyré nalijte do zavařovacích sklenic, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.
Vychladlé sklenice vařte 15 minut při 80 stupních.
Poté sklenice vyndejte, opět otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.
Nechte si chutnat!