Jak dokonale vyleštit karoserii?
Nablýskané auto nemusí být jen dominantou nových modelů. Naopak, pokud vám na vašem vozu záleží, měli byste leštění karoserie provádět několikrát do roka. Nutno však dodat, že pokud je auto už hodně poškrábané, vosky ani lešticí pasta na auto mu nepomohou, pak je jediným řešením kompletní renovace laku auta.
Leštěte až po umytí
K leštění karoserie bychom měli přistoupit vždy po mytí a dokonalém osušení. Nenechte automobil samovolně usychat, mohlo by dojít k vytvoření zaschlých map a kapek. Nejvhodnější počasí k leštění je teplota okolo 20 stupňů a pod mrakem, rozhodně neleštěte na přímém slunci. Drobné škrábance a defekty, které se po mytí objeví, ošetřete speciálními přípravky nebo dekontaminační hmotou.
Vhodnou leštěnku nanášejte na lak automobilu malou a velmi jemnou houbičkou nebo utěrkou z mikrovlákna krouživými pohyby. Prvotní nátěr nechte chvíli působit, poté vrstvu rozleštěte další čistou utěrkou z mikrovlákna. Lešticí pasta ale nesmí úplně zaschnout, proto je vhodné postupovat po menších částech. Vyhněte se gumovým povrchům a nelakovaným plastům, leštěnka by na nich mohla zanechat bílé šmouhy. Naopak litým kolům neublíží.
Vosk udrží auto déle čisté
Pokud chcete výsledný lesk zakonzervovat, aby déle vydržel, aplikujte po rozleštění ještě vosk. Aplikuje se na všechny lakované povrchy karoserie, opět krouživými pohyby a ve velmi tenké vrstvě. Stejně jako lešticí pastu tuto vrstvu nechte chvíli zavadnout a následně ji rozetřete do vysokého lesku. Po tomto ošetření bude karoserie chráněná před ulpíváním dalších nečistot.
Navoskované auto musí příštích 24 hodin stát v uzavřené místnosti bez vystavení přímému slunečnímu záření. Pokud chcete a máte čas, můžete po uplynutí této doby auto ještě jednou ručně opláchnout. Voda se pak musí z karoserie otřít jelenicí nebo hadříkem z mikrovlákna, aby na ní nezůstávaly zaschlé kapky.