Pěstujeme gardénii, rostlinu podobnou jasmínu
Na své zahrádce můžeme pěstovat opravdu mnoho různých květin – jednu krásnější než druhou. Pokud však chcete své sousedy strčit do kapsy, měli byste si na své zahradě vypěstovat krásnou gardénii jasmínovitou. Jedná se o velice pozoruhodnou květinu, která se velice podobná jasmínu, a to nejen svou vůní. Že vás zaujala, ale zahradu nemáte? Hravě ji vypěstujete i v květináči, pokud jí dodáte vše, co k životu potřebuje.
Gardénie vykvétá zpravidla v létě
I když při pěstování uvnitř domu může gardénie vykvést i jindy během roku, většinou se jejích květů dočkáte v období letních prázdnin. Je však třeba, abyste rostlině poskytly všechno, co ke svému spokojenému životu potřebuje. Například potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, jinak budou poupata upadat na zem, aniž by rozkvetla. Taktéž je třeba ji pěstovat v teple – pokles teploty na deset stupňů Celsia už jí bohužel nesvědčí.
Jestliže ji ale budete pěstovat tak, jak se sluší a patří vytvoří na zahrádce nebo v nádobě krásné husté keříky, které mohou dorůst až do výšky jednoho metru. Když zrovna rostlina nebude kvést, parádu budou dělat její stálezelené listy, jež jsou lesklé až kožovité a vejčitého tvaru.
Volte vhodný substrát
Klíčem k úspěšnému pěstování gardénie není ani tak teplota, která by měla být vyšší než deset stupňů Celsia (ideální je teplota nad patnáct stupňů Celsia), jako vhodně zvolený substrát. Ten by neměl obsahovat vápník, který rostlině výrazně škodí a vadí jí. Vyhněte se proto i hnojivu s obsahem vápníku, volte raději jiný.
Jak již bylo zmíněno, pro rostlinu je ideální vlhkost. Pokud budete udržovat vysokou vzdušnou vlhkost, povede to k nasazení poupat a k jejich postupnému rozkvetení. Již také bylo zmíněno, že v případě minimální vlhkosti má rostlina tendenci svá ještě uzavřená poupata shazovat.